Engerix b

Żylaki kończyn dolnych są powszechną dolegliwością głównie w krajach uprzemysłowionych. Problem ten dotyczy znacznie częściej kobiet, niż mężczyzn. Uważa się, że do rozwoju żylaków przyczynia się wiele czynników, takich jak tryb życia czy dieta. Żylaki mogą powstawać u osób z predyspozycjami genetycznymi. Oznacza to, że jeśli bliski członek rodziny cierpiał na tę dolegliwość, szansa jej rozwoju w kolejnych pokoleniach zwiększa się. Częstym powodem żylaków jest także otyłość. Dlaczego?

Powodem jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, w której dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Wpływa to z kolei na utrudnienia w przepływie krwi, w ostateczności doprowadzając do jej zastoju. Zaobserwowano, że osoby otyłe często cierpią także na zaburzenia hormonalne. Tymczasem niektóre hormony niekorzystnie wpływają na ściany żył.

Podstawową przyczyną otyłości jest niewłaściwa dieta. Najczęściej osoby otyłe spożywają produkty o wysokim stopniu przetworzenia, które zawierają małe ilości witamin, składników mineralnych czy błonnika. Konsekwencją tego są zaparcia. Uważa się, że zaparcia mogą zwiększać ryzyko rozwoju żylaków.

Warto zatem dążyć do znormalizowania masy ciała. W ten sposób można wpłynąć na poprawę funkcjonowania układu żylnego. Ponadto dzięki temu można zminimalizować objawy, które są typowe dla żylaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *