Czy antykoncepcja hormonalna ma wpływ na rozwój żylaków?

żółtaczka Imigran tabletki

Jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych jest stosowanie pigułek lub plastrów hormonalnych. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością, dlatego korzysta z niej wiele kobiet. W skład tabletek hormonalnych wchodzi progesteron oraz estrogen. Pomimo licznych zalet antykoncepcji hormonalnej, może ona spowodować wiele działań niepożądanych.

Wykazano, że kobiety, które przyjmują hormony są bardziej narażone na ryzyko rozwoju żylaków. Dotyczy to nie tylko kobiet zażywających antykoncepcję hormonalną, ale także kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą. Spowodowane jest to działaniem hormonów, które wpływają na większą rozciągliwość naczyń krwionośnych. Ponadto hormony pogarszają sprężystość żył.

Długotrwałe zażywanie hormonów zwiększa ryzyko rozwoju zakrzepów. W szczególności przyczyniają się do tego estrogeny, jednakże również progesteron wykazuje takie działanie. Zakrzepy są jednym z czynników, które mogą spowodować powstanie żylaków. Na skutek zakrzepu krew ma utrudniony przepływ przez żyły. Ponadto utrudnione jest prawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych. Zakrzep przyczynia się także do powiększenia średnicy żyły, które z czasem może stać się nieodwracalne.

Zakrzepy tworzą się przede wszystkim u osób otyłych, palących papierosy. Czynnikiem sprzyjającym jest także siedzący tryb życia czy długotrwałe unieruchomienie, spowodowane np. chorobą czy wypadkiem.

Bardzo rzadka żółtaczka mechaniczna wymaga leczenia oraz odpowiedniej zróżnicowanej diety

Objawy żylaków

Niewydolność żylna kojarzona jest przede wszystkim z widocznymi żyłami na kończynach dolnych. Początkowe dolegliwości mogą być jednak inne, dlatego warto poznać ich specyfikę. Osoby, u których dopiero rozwija się schorzenie, uskarżają się na ból nóg oraz dyskomfort. Jest Czytaj dalej Objawy żylaków